OSTATECZNA WYPRZEDAŻ! -30% NA WSZYSTKIE PRODUKTY


 

Pieluszkowy słowniczek

Niech rzuci kamieniem ten, kto przy pierwszym zetknięciu z pieluszkami wielorazowymi nie dostał zawrotów głowy od nadmiaru trudnych, niezrozumiałych dla laika pojęć… Dziś wychodzimy naprzeciw wszystkim początkującym rodzicom. W telegraficznym skrócie przedstawiamy słownictwo, które z pewnością będzie pomocne w swobodnym poruszaniu się po wieloświecie.

Zacznijmy od systemów pieluchowych i wkładów

AIO – rodzaj pieluszki, której nazwa to skrót od angielskich słów all in one, czyli wszystko w jednym. Jest to pieluszka gotowa do założenia na pupę dziecka: warstwa chłonna jest zszyta z warstwą nieprzemakalną. Nie ma konieczności samodzielnego „kombinowania” nad dobraniem odpowiedniego wkładu. Z powodu dużej wygody użytkowania często nazywana jest potocznie wielorazowym pampersem.

Kieszonka – rodzaj pieluszki, składającej się z dwóch warstw: zewnętrznej, wykonanej z nieprzepuszczającego wilgoci materiału PUL, i wewnętrznej, bezpośrednio stykającej się z ciałem dziecka (ta warstwa może być wykonana z różnych materiałów: bawełny, bambusa, coolmaxu czy mikropolaru). Obie warstwy nie są ze sobą całkowicie zszyte. Między nimi pozostaje wolna przestrzeń (inaczej mówiąc – kieszeń), w którą należy włożyć wkład chłonny, dostosowany do potrzeb dziecka.

Otulacz – rodzaj pieluszki wykonany z wełny lub PULu (poliester). Ma za zadanie utrzymać na pupie dziecka warstwę chłonną (np. tetrę czy wkład chłonny) i nie przepuścić wilgoci na zewnątrz.

SIO – rodzaj pieluszki, której nazwa pochodzi od angielskich słów snap in one, czyli zepnij w jedno. Pieluszkę tworzą: warstwa zewnętrzna, czyli otulacz (może być z wełny, może być z PULu) oraz dedykowane mu wkłady. Różnica między klasycznym otulaczem a systemem SIO polega na tym, że w tym przypadku zarówno warstwa zewnętrzna, jak i wkłady, mają nabite napki, którymi jedno i drugie można spiąć ze sobą w jedną całość. Wkład nie przesuwa się, dzięki czemu łatwiej założyć pieluszkę na dziecko.

Formowanka – warstwa chłonna uformowana (stąd nazwa) na kształt pieluszki. Chłonie całą swoją powierzchnią, dzięki czemu jest najczęściej wybieranym systemem do pieluchowania nocnego. Może mieć postać zarówno kieszonki (wtedy konieczne jest dołożenie wkładu), jak również wkład doszyty lub doczepiany (wtedy mamy produkt kompletny). Wymaga zastosowania zewnętrznej warstwy wodoodpornej: najczęściej gatek lub longów.

Gatki/longi – krótkie lub długie spodenki uszyte najczęściej z wełny lub PULu (PULowe longi to rzadkość, ale są!). Zakłada się je na formowanki, tetrę lub inne wkłady chłonne jako warstwę nieprzepuszczającą wilgoci. Mogą być traktowane jako element garderoby: na gatki czy longi nie musimy zakładać dodatkowych spodenek (oczywiście po uwzględnieniu temperatury otoczenia ☺).

Wkłady z burtami – wkłady wyposażone w pionowe wstawki wszyte w dłuższe boki. Ich zadaniem jest wyłapanie kupki i zapobieganie jej przedostaniu się na otulacz. Dedykowane są przede wszystkim młodszym dzieciom, na etapie mlecznych kupek.

Chinki – potoczna nazwa pieluszek wielorazowych wyprodukowanych w Chinach. Wiele mam używa ich z powodzeniem do pieluchowania, należy jednak zwrócić uwagę, że z reguły pieluszki te są twardsze, mniej elastyczne, grubsze, mają też mocniejsze gumki, mało chłonne wkłady (o ile dołączone są w zestawie), dużą szerokość w kroku i zaniżoną rozmiarówkę. Z tego powodu chińskie pieluszki nie będą dobrym rozwiązaniem przy pieluchowaniu najmłodszych dzieci.

Kąpieluszka – pieluszka wielorazowa do kąpieli w morzu czy basenie oraz zabaw w wodzie. Używa się jej bez wkładu chłonnego, ponieważ jej jedynym zadaniem (podobnie jak w przypadku pieluszek jednorazowych) jest zatrzymanie kupki. Kąpieluszkę z powodzeniem może zastąpić kieszonka z warstwą coolmaxu (oczywiście też bez wkładu).

Origami z tetry – składanie tetry na różne sposoby. W zależności od wieku dziecka, jego masy ciała, rodzaju kupek (mleczne czy już po rozszerzaniu diety) i trybu siusiania możemy wybrać różne sposoby na złożenie zwykłej pieluszki tetrowej. Najczęstsze to: zmodyfikowany samolot, skrzydła anioła, pickman, latawiec, prostokąt.

Prefold – rodzaj wkładu chłonnego. Cechuje go prostokątny kształt i przeszycia w dwóch miejscach, umożliwiające symetryczne złożenie na trzy części. Środkowa część prefoldu wykonana jest z większej liczby warstw.

Preflat – bardziej zaawansowana wersja prefoldu. Ma nieregularny kształt, z różnego rodzaju uszami, wypustkami, językami. Modyfikacje te mają ułatwić założenie pieluszki na dziecko i zwiększyć chłonność w strategicznych miejscach.

Tetra – czyli inaczej pieluszka tetrowa. Podstawa wielopieluchowania, która znana jest naszym mamom i babciom. Ma bardzo szerokie zastosowanie: można ją motać wokół pupy dziecka (najmłodsze dzieci), można składać w prostokąt i stosować w otulaczach (u starszych dzieci) lub w kieszonkach (w każdym wieku). Jest tania, łatwo dostępna i szybko schnie. Dzięki ogromnemu wyborowi na rynku (różne gramatury, wielkości, sploty) nada się do pieluchowania właściwie każdego dziecka.

Trenerki – rodzaj pieluszek wielorazowych, ułatwiających proces odpieluchowania. Mają krój przypominający majteczki i zdecydowanie mniejszą chłonność niż tradycyjne pieluszki. Ich rolą nie jest bowiem odebranie całej porcji moczu, a zapobieganie zmoczeniu ubranka w przypadku drobnej wpadki.

 

Po zaznajomieniu się z rodzajami pieluszek, warto wiedzieć, z jakich materiałami możemy spotkać się w kontekście pieluszek wielorazowych.

Bawełna – jeden z podstawowych materiałów używanych w świecie wielopielo. Jest materiałem naturalnym o dużym stopniu chłonności, bardzo dobrze rozprowadza wilgoć. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do produkcji wkładów chłonnych. Bawełna jest oddychająca, wytrzymała, dobrze znosi pranie w wysokich temperaturach. Może sztywnieć podczas suszenia w sposób tradycyjny przy twardej wodzie, dlatego często miesza się ją z bambusem.

Birdseye – charakterystyczny rodzaj splotu bawełny, przypominający ptasie oczka. Cechuje się dużą chłonnością i plastycznością, lecz nieco gorszym stopniem rozprowadzenia wilgoci niż tradycyjny splot.

Len – materiał naturalny o umiarkowanej chłonności. Cechuje go dobre tempo rozprowadzania wilgoci. Z reguły występuje jako domieszka do innych materiałów. Stosowany do szycia boosterów (częściej) i wkładów (rzadziej).

Konopie – materiał o niemal identycznych właściwościach co len.

Tencel – choć w świecie wielopielo nie spotkamy go zbyt często, warto zwrócić na niego uwagę, ponieważ jest bardzo ekologiczny w produkcji, a przy tym oddychający, termoregulacyjny, bardzo chłonny i wytrzymały. Minusem jest wysoka cena.

Wełna – materiał naturalny, szeroko wykorzystywany w świecie wielopielo do produkcji otulaczy, gatek i longów. Włókna wełniane, dzięki specyficznej budowie, zapewniają odpowiednią termoregulację. To dlatego wełna zimą grzeje, a latem chłodzi. Po zaimpregnowaniu wełny lanoliną staje się ona „wodoszczelna” (zapobiega przesiąkaniu wilgoci z pieluszki na ubranko).

PUL – (poliester laminowany poliuretanem) materiał syntetyczny o unikatowych właściwościach: jest wodoszczelny, a dzięki specjalistycznej membranie również paroprzepuszczalny, co ułatwia zachowanie odpowiedniej temperatury w pieluszce. Szyje się z niego otulacze, zewnętrzne części kieszonek i AIO, worki PUL i inne akcesoria.

Coolmax – materiał syntetyczny dający uczucie umiarkowanej suchości i świeżości. Popularny jako warstwa „od pupy” w kieszonkach. Zaletą jest łatwość w utrzymaniu w czystości.

Evolon – syntetyczny, bardzo cienki materiał. W świecie wielopielo wykorzystuje się jego właściwości do dobrego rozprowadzania wilgoci po całej powierzchni pieluszki. Evolon z reguły umieszczany jest jako jedna z warstw chłonnych wkładów, boosterów, formowanek czy języków w pieluszkach AIO.

Mikrofibra – materiał syntetyczny, który cechuje szybkie tempo pochłaniania wilgoci, niezła chłonność, ale również (niestety) oddawanie cieczy pod naciskiem. Jest tworzywem szybko schnącym, przyjaznym dla alergików. Nigdy jednak nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu ze skórą („wysysa” z niej wodę).

Mikropolar – materiał syntetyczny, dający uczucie suchości. Popularny jako wnętrze kieszonek. Ze względu na swoje właściwości wykorzystywany do produkcji wkładek „sucha pupa”, niwelujących uczucie wilgoci w pieluszce.

Nie zwalniamy tempa, przyjrzyjmy się teraz bliżej akcesoriom okołopieluchowym, a także zabiegom i procesom, z którymi możesz się zetknąć.

Bibułki do wyłapywania kupki – papierki ułatwiające usunięcie kupki z pieluszki. Kładzie się je na pieluszce, bezpośrednio przy skórze dziecka. Ich zadaniem jest zatrzymanie kupki, którą, wraz z papierkiem, można sprawnie wyrzucić. Ciekawostka – papierki, które miały kontakt tylko z moczem, można z reguły wyprać i użyć ponownie.

Booster – cienki, krótki wkład, którego celem jest wzmocnienie głównego wkładu chłonnego. W zależności od materiału i ułożenia, booster może poprawiać chłonność lub tempo rozprowadzania wilgoci. Dzięki niewielkim rozmiarom nie zwiększa wielkości pakietu na pupie, za to znacząco poprawia parametry pieluszki.

Filcowanie – proces niszczenia wełny na skutek jej nieprawidłowej pielęgnacji (używania agresywnych środków chemicznych, prania w zbyt ciepłej lub zbyt zimnej wodzie, pocierania). Sfilcowana wełniana pieluszka traci rozmiar (kurczy się), staje się sztywna, nieelastyczna, nieprzyjemna w kontakcie. Z reguły też gorzej się układa.

Lanolinowanie – proces nadawania wełnie „wodoszczelności”, polegający na kilkugodzinnym moczeniu pieluszki w roztworze lanoliny i mydła. Dzięki takiej kuracji pieluszka izoluje wilgoć. Dodatkowo lanolina, która wniknęła we włókna wełny, rozkłada mocz na sole i wodę, a także działa pielęgnująco na skórę maluszka.

Odtłuszczanie – proces odświeżania pieluszek. Przeprowadzamy go w dwóch sytuacjach. W przypadku używanych pieluszki z materiałów syntetycznych - kiedy „zapchały się” kremami do smarowania pupy lub po zakupie nowych pieluszek, w celu szybszego nadania im pełnej chłonności (we włóknach znajdują się resztki olejków, które dopóki nie zostaną wypłukane, zmniejszają chłonność). Odtłuszczanie polega na wymoczeniu pieluszek w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i dokładnym wypłukaniu, do momentu całkowitego zniknięcia piany.

Proszek do prania pieluszek wielorazowych – powinien spełniać kilka podstawowych wymogów: być proszkiem (nie używamy płynów, orzechów piorących, kul i innych wynalazków), mieć odpowiednią zawartość wybielaczy na bazie tlenu, związków powierzchniowo czynnych i niezbyt wysoką zawartość mydła. Ale spokojnie! Nie musicie się w tym zakresie doktoryzować! Aktualną listę nadających się detergentów znajdziecie np. na stronie Stowarzyszenia Pieluchy Wielorazowe Polska https://www.jestemwielo.pl/blog/w-czym-prac-pieluchy-wielorazowe/#w-czym-nalezy-prac-pieluchy-wielorazowe

Snappi – współczesna wersja agrafki. Elastyczna, trójramienna klamerka, ułatwiająca spięcie tetry, prefoldów i preflatów.

Stripping – proces wypłukiwania pieluszek z nagromadzonych w nich złogów moczu. Przy zachowaniu zasad prawidłowej pielęgnacji nie powinno być konieczności jego stosowania. Zabieg ten może być jednak wskazany po zakupie pieluszek używanych, które nieładnie pachną, a u niektórych dzieci także po okresie ząbkowania. Polega na moczeniu pieluszek w kwasku cytrynowym (wkłady chłonne) lub odkażaczu (AIO, kieszonki, formowanki) i wypraniu bez dodatku detergentu. Nie jest to zabieg obojętny dla włókien materiału, dlatego nigdy nie przeprowadzamy go profilaktycznie.

Wkładka sucha pupa – wkładka z mikropolaru lub coolmaxu, który odciąga wilgoć od skóry dziecka i daje uczucie suchości.

Wkładka wełniana – wkładka wykonana z wełny, której możemy używać na dwa sposoby. Po zalanolinowaniu stanowi wzmocnienie otulacza – wtedy kładziemy ją na spodzie, pod wkładem chłonnym. Natomiast niezalanolinowana może być używana jako wkładka sucha pupa – wtedy umieszczamy ją bezpośrednio przy skórze dziecka.

Worek PUL – worek do przechowywania brudnych pieluszek, nieprzepuszczający wilgoci i zapachów. Większe rozmiary świetnie sprawdzą się jako alternatywa dla wiaderka na pieluchy lub podczas wyjazdów, mniejsze zaś – na spacerach czy wyjściach z domu.

Na koniec pojęcia, które mogą Ci się przydać podczas zakupów

Bazarki pieluchowe – sprzedażowe grupy na Facebooku, na których możesz sprzedawać, kupować i wymieniać pieluszki i artykuły okołopieluszkowe.

DOND – skrót od angielskiego zwrotu deal or not deal. Jest to forma sprzedaży, z którą często możesz się zetknąć podczas zakupów na bazarku. Sprzedający wystawia przedmiot bez ceny, z dopiskiem DOND. Oznacza to, że cenę proponujesz Ty. Właściciel może, ale nie musi się na nią zgodzić.

DIBS – kolejny skrót związany z zakupami. Wziął się od angielskich słów do inform before sale. Załóżmy, że kupujesz na bazarku pieluszkę, która dla kogoś była sentymentalna. Prosząc o opcję DIBS, sprzedająca wyraża nadzieję, że gdy Ty zdecydujesz się na sprzedaż, poinformujesz ją w pierwszej kolejności. Być może będzie miała ochotę odkupić pieluszkę dla kolejnego potomka?

Tydzień Pieluchy Wielorazowej (TPW) – wielkie święto wszystkich wieloświrów, odbywające się cyklicznie każdej wiosny. To promowanie idei wielo oraz czas promocji, rabatów i konkursów organizowanych przez sklepy i producentów. Ale też doskonała okazja do poszerzenia swojej wiedzy, ponieważ przygotowywanych jest wiele akcji edukacyjnych z zakresu pieluchowania wielorazowego. Jeśli planujemy zakupy, warto na ten czas zgromadzić trochę środków, bo naprawdę można upolować wyjątkowe okazje.

Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienia sprawiły, że świat pieluszek wielorazowych nie ma już przed Wami tajemnic! :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl