O tetrze słów kilka...

Tetra… Przez wielu nazywana królową w świecie pieluszek wielorazowych. Nic dziwnego! To chyba jedyny element współczesnej wyprawki znany naszym mamom i babciom. Nie dziwi więc, że tetra, mimo pojawienia się na rynku wielu łatwiejszych w obsłudze rozwiązań, niezmiennie ma swoich zwolenników. W pełni to rozumiem – tetra to naprawdę bardzo uniwersalny produkt, stwarzający wiele możliwości wykorzystania. Przyjrzyjmy się zatem, na jakie parametry zwrócić uwagę przy jej wyborze.

 

 1. Wielkość pieluszki tetrowej

Na rynku znajdziemy pieluszki w rozmiarach: 40 × 40 cm, 50 × 50 cm, 60 × 60 cm, 70 × 70 cm i 80 × 80 cm. Planując wyprawkę dla noworodka, zaopatrzmy się w pieluszki w rozmiarze 50 x 50 cm. Tetra wielkości 60 × 60 cm jest chyba najbardziej standardowym rozmiarem. U dzieci noszących rozmiar miniOS sprawdzi się do motania na pupie, dla starszych – do składania w prostokąt, jako alternatywa dla tradycyjnych wkładów. Rozmiar 70 × 70 cm odpowiada mniej więcej rozmiarowi OS. Najmniejsze i największe pieluszki tetrowe są dedykowane malutkim noworodkom (40 × 40 cm) i naprawdę sporym dzieciom (80 × 80 cm).

 1. Gramatura

Gramatura określa masę materiału przypadającą na 1 metr kwadratowy jego powierzchni. Możemy przyjąć, że im wyższa gramatura tetry, tym większa jej chłonność. Dla noworodków najlepsza będzie standardowa tetra o gramaturze 140 g/m2 lub 160 g/m2. Jeśli dla Waszego noworodka taka chłonność będzie niewystarczająca, dołóżmy booster, zamiast przechodzić na większą, grubszą tetrę. Dlaczego? Booster punktowo poprawi chłonność dokładanie tam, gdzie tego potrzeba. Pieluszka o większej gramaturze zaś zrobi niepotrzebnie większy pakiet, który może utrudniać maluszkowi mobilność.

W przypadku większego dziecka – podążamy za jego potrzebami i dobieramy gramaturę tetry w zależności od częstotliwości siusiania i ilości oddawanego moczu.

 1. Obszycie

Pieluszki tetrowe możemy spotkać z dwoma różnymi obszyciami: na płasko i na zakładkę. Aspekt ten, po raz kolejny, jest szczególnie ważny u noworodków i niemowląt. Tetra obszyta na płasko, po złożeniu, nie robi dodatkowej warstwy pod pleckami. Przy starszych dzieciach, bardziej mobilnych, kwestia obszycia nie ma aż tak dużego znaczenia.

 1. Rodzaj splotu

W sklepach z artykułami pieluszkowymi możemy spotkać klasyczną tetrę (ma splot w charakterystyczne kwadraty) i tetrę birdseye (o splocie przypominającym ptasie oczka). Wśród zalet tetry klasycznej można wymienić niższą cenę i szybsze rozprowadzanie wilgoci. Tetrę birdseye z kolei wyróżnia lepsza chłonność i większa plastyczność.

Klasyczna tetra, jako szybciej odbierająca wilgoć, sprawdzi się lepiej u dzieci robiących obfite, mleczne kupki. Splot birdseye z kolei, jako bardziej chłonny – u maluszków dużo siusiających.

 1. Składanie

Tetry można używać przez cały okres wielopieluchowania.

W przypadku młodszych dzieci, dla których podstawą diety wciąż jest mleko, używamy różnych złożeń tetry. Patentów na „origami” jest wiele, ale wspólnymi cechą tych złożeń są:

 • zrolowanie materiału wokół udek

 • otulenie całej pupy.

Jedno i drugie ma na celu zatrzymanie kupki w pieluszce tetrowej. Niezależnie od sposobu złożenia (do których przejdziemy za chwilę) pamiętajmy, że tetra pełni rolę tylko warstwy chłonnej. Po zamotaniu jej na pupie, konieczne jest założenie jeszcze nieprzepuszczającej wilgoci warstwy zewnętrznej: otulacza, gatek czy longów.

U najmłodszych dzieci, ze względu na ich stosunkowo niewielką mobilność, nie ma potrzeby spinania tetry klamerką. Wystarczy odpowiednio dopasowany otulacz, aby „utrzymać” pieluszkę w ryzach.

U maluchów, u których kupki są już zwarte, pieluszkę tetrową możemy złożyć w prostokąt i używać jako wkładu do otulaczy czy kieszonek. Nie znaczy to jednak, że tetrowe orgiami w przypadku starszych dzieci jest zakazane ;) Wiele jest zwolenniczek takiego pieluchowania, jednak gdy mobilność dziecka rośnie, konieczne jest spinanie pieluszki klamerką. Przy ruchliwym dziecku motanie tetry jest też zwyczajnie trudniejsze.

Przyjrzyjmy się zatem najpopularniejszym złożeniom pieluszki.

 1. Zmodyfikowany samolot i jego modyfikacje

Jest to bez wątpienia najczęściej występujące złożenie pieluszki tetrowej. Powstało jako udoskonalenie „zwykłego” samolotu, który raczej nie jest już stosowany, ze względu na stosunkowo dużą grubość pod pleckami. Wersję zmodyfikowaną możemy stosować już u noworodków.

Zalety tego rozwiązania to:

 • płaskość pod pleckami;

 • duży obwód (ważne przy dzieciach z większymi brzuszkami);

 • duży zapas materiału do zrolowania przy udkach (radzi sobie z obfitymi kupkami).

  Poniżej dwa złożenia samolotu w sposób zmodyfikowany. W składaniu A - chłonność w górnej części pieluszki. W składaniu B - zwiększona chłonność - na środku. 

 

         

 

 

 1. Latawiec i minilatwiec

Drugie pod względem popularności złożenie tetry. Sprawdza się u szczupłych dzieci (mamy tu dość mało materiału na objęcie brzuszka). Zarówno latawiec, jak i jego wersja mini, są mniej chłonnymi złożeniami, ale za to mamy w nich duży zapas materiału na pupie, który świetnie wyłapuje obfite kupki. Minilatawiec składamy z większych pieluszek tetrowych, latawiec z mniejszych – jest to złożenie, pozwalające dopasować wielkość posiadanych pieluszek tetrowych do budowy dziecka.

Zalety tego rozwiązania:

 • duża powierzchnia chłonna wyłapująca kupki;

 • płaskość pod pleckami.

 1. Pickman fold

W złożeniu tym mamy mniej materiału do zrolowania przy udkach, za to więcej w środkowym panelu pieluszki. Będzie więc ono odpowiednie dla dzieci sporo siusiających, ale nie jest najlepsze, jeśli chodzi o wyłapywanie kupek. Nie jest również idealnie płaskie pod pleckami.

Zalety tego rozwiązania:

 • duża chłonność, zwłaszcza w środkowej części pieluszki (dla dzieci sporo siusiających).

 1. Skrzydła anioła

Ten sposób składania tetry cechuje się bardzo dużą chłonnością. Ma jednak mało materiału do zrolowania przy udkach. Polecane jest więc dzieciom sporo siusiającym, ale o już dość zwartych kupkach.

Zalety tego rozwiązania:

 • duża chłonność (dla dzieci sporo siusiających).

 

 1. Nietypowe zastosowania tetry

A wiecie, że tetra ma też wiele innych zastosowań? Może być wielorazową matą do przewijania, może służyć jako myjka do pupy, buzi, rączek, w ciepły dzień jako cienki kocyk, a po pocięciu na mniejsze kawałki – jako boostery. A gdy Wasze dziecko się odpieluchuje – wierzcie mi, nie ma lepszych ściereczek do mycia okien. ;) Tak więc to naprawdę bardzo, bardzo uniwersalne pieluszki. ;)

 


Autorka tekstu: Barbara Bukowska 
Zdjęcia: Lulli

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl