Rodzaje pieluszek wielorazowych

Jeśli podjęliście decyzję o wypróbowaniu pieluszek wielorazowych, na pewno chcielibyście wiedzieć, jakie są dostępne opcje. Zadbamy o to, żebyście nie czuli się nadmiarem informacji i w prosty sposób pokażemy różne możliwości. 

Aby pieluszka wielorazowa działała jak trzeba, musi składać się z dwóch podstawowych elementów. Od strony pupy zawsze znajduje się warstwa chłonna. Jej zadaniem jest wyłapanie moczu i zatrzymanie kupki. Najczęściej spotykanymi rozwiązaniami są:

 • Tetra

 • Wkłady
  Materiał zszyty na kształt prostokąta. Mogą mieć różne „ulepszenia”, jak np. boczne wstawki czy poszerzony tył. Wszystko po to, żeby jeszcze skuteczniej zatrzymywać kupkę.

 • Formowanki
  Rodzaj wkładu „uformowanego” na kształt pieluszki. Są najbardziej chłonnym wkładem, przez co jest to najczęściej wybierane rozwiązanie na noc.

 • Prefoldy
  Prostokątne kawałki materiału, które na środku mają więcej warstw niż po bokach. Dzięki temu są bardziej chłonne w miejscach, gdzie jest to najbardziej potrzebne. Czasem mają dodatkowe uszy, ułatwiające założenie. Wtedy nazywa się je preflatami.

 

Żeby wilgoć, wyłapana przez warstwę chłonną, nie zamoczyła ubranka, musimy na nią założyć warstwę ochronną, nieprzemakającą. Szyje się je albo z wełny, albo z cienkiego materiału PUL (poliester z dodatkową, oddychającą membraną).

Najważniejsza wiedza już za nami! Poszczególne systemy pieluszkowe wyróżnia się na podstawie tego, w jaki sposób wkład chłonny połączony jest z warstwą nieprzemakalną. Przyjrzyjmy się im więc nieco bliżej.

 1. Otulacz

Otulacz stanowi wyłącznie warstwę zewnętrzną, ochronną. Wkład chłonny musimy dokupić do niego osobno. Na otulaczu układamy go luzem. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony – taki system trudniej zakłada się na ruchliwe dziecko. Z drugiej zaś – dzięki temu, że obie części są osobno, szybciej schną. Jest to też stosunkowo tani system pieluchowania.

Dla ułatwienia, otulacze mogą mieć nabite napki, dzięki którym możemy do warstwy zewnętrznej „przymocować” warstwę chłonną. Takie rozwiązanie ułatwia przewijanie dzieci, które są ruchliwe i nie lubią przewijania. Po prostu idzie nam to szybciej 😊. Ten system możecie spotkać pod nazwą SIO (skrót od angielskich słów snap in one, czyli zepnij w jedno).

Zaletą tego rozwiązania jest krótki czas schnięcia – wkład możemy odpiąć od reszty pieluszki. Wady? Wkłady chłonne dedykowane są konkretnym otulaczom, ze względu na rozstaw napek. Na szczęście producenci coraz bardziej się w tej kwestii jednoczą. Dzięki temu mamy możliwość używania wkładów SIO jednej firmy do otulaczy innej.

Otulacze mogą być uszyte z wełny lub materiału PUL.

 1. Gatki i longi

Gatki i longi to wielopieluchowe ubranko: krótkie (gatki) lub długie (longi) spodenki uszyte z wełny lub PULu. Nie trzeba na nie zakładać dodatkowej garderoby. Stanowią one zewnętrzną warstwę zabezpieczają. Pod spód musimy założyć wkład chłonny. Co może nim być?

 • Najczęściej pod gatki czy longi zakłada się formowanki. Przypomnijmy – to rodzaj pieluszki, który chłonie całą swoją powierzchnią. W duecie z gatkami czy longami stanowi idealny zestaw na noc czy na dłuższy spacer.

 • Każdy inny wkład chłonny, który przylega do ciała dziecka niczym majteczki: zamotana tetra, preflaty czy prefoldy spięte klamerką. Gatki i longi są dość luźne, nie utrzymają więc ściśle zwykłego wkładu, a to stwarza ryzyko przecieków. Tego nie chcemy 😉

 1. AIO

AIO, czyli skrót od angielskich słów all in one to najłatwiejsze rozwiązanie w wieloświecie. To pieluszka kompletna, gotowa do założenia na pupę. Warstwa chłonna jest na stałe przyszyta do warstwy ochronnej, dzięki czemu samo zakładanie pieluszki niewiele różni się od korzystania z jednorazówek. Różnica polega na tym, że brudnego pampersa wyrzucamy do śmieci, a pieluszkę AIO do kosza na pranie.

Poza łatwością zakładania, zaletą tego systemu jest intuicyjność. Nie musimy się zastanawiać, jaki wkład dobrać, po prostu kupujemy i użytkujemy 😊 Ta łatwość obsługi sprawia, że jest to najczęściej wybierane rozwiązanie do żłobka, ale też na czas maminych wyjść z domu – dla taty czy babci 😊

Skoro są zalety, muszą też być wady. W przypadku AIO bez wątpienia jest to cena – to najdroższy system pieluszkowy na rynku. Warto również wspomnieć o stosunkowo niskiej uniwersalności. Jeśli chłonność pieluszki okaże się zbyt mała na potrzeby naszego dziecka, nie mamy możliwości wymiany wkładu na mocniejszy, możemy co najwyżej dołożyć kolejny.

 1. Kieszonka

Kieszonka to bardzo podobne rozwiązanie do opisanego wyżej AIO. Różnica polega na tym, że w tym systemie wkład nie jest przyszyty na stałe do pieluszki. Musimy kupić go osobno i włożyć do pieluszki. Jak już to zrobimy mamy pieluszkę niemal identyczną z AIO. Samo zakładanie na dziecko jest dokładnie takie samo.

Czym więc się różnią oba te systemy? Kieszonka jest zdecydowanie bardziej uniwersalna. Możemy ją łączyć z dowolnymi wkładami – na zabawę po domu z cieńszymi, na drzemkę czy wyjścia z domu z bardziej chłonnymi. Jest to też tańsze rozwiązanie, a dzięki temu, że elementy są osobno, schnie szybciej niż AIO.

Niewielką wadą tego systemu jest konieczność posiadania minimalnej wiedzy na temat wkładów chłonnych. Do kieszonek musimy kupić je osobno, trzeba więc wcześniej zrobić choćby wstępne rozeznanie, jaki materiał i parametry wkładu będą pasowały do naszych pieluszek.

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu będzie Wam znacznie łatwiej poruszać się po wielopieluchowym świecie! :)

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl